پارک ملی قمیشلو ، لذت ناب دیدار از حیات وحش

این روزها بحث محیط‌زیست و حفاظت از گونه‌های در حال انقراض گیاهی و جانوری در رسانه‌ها داغ است و دامنه‌ی بحث‌ها به فضاهای خانوادگی و دوستانه هم کشیده شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید قدیمی‌ترین محوطه حفاظت‌شده جهان در ایران است و همچنان هم جزو مناطق محافظت‌شده زیست‌محیطی بسیار ارزشمند کشور به شمار می‌رود. این بار با مجله گردشگری سفرزون همراه باشید می‌خواهیم این منطقه‌ی حفاظت شده‌ی قدیمی کشور به نام پارک ملی قمیشلو را به شما معرفی کنیم.

هر آنچه باید درباره تاریخچه پارک ملی قمیشلو بدانید

Untitled-2-12.jpg

Untitled-3-10.jpg

Untitled-6-7.jpg

شکار یکی از سرگرمی‌ها و تفریحات موردعلاقه‌ی پادشاهان قاجار و شاهزاده‌های قاجاری بود. هر شاهزاده در منطقه‌ی تحت حاکمیتش، مناطق مخصوص شکار داشت. در زمان ناصرالدین شاه یکی از فرزندان او به نام ظل‌السلطان حاکم اصفهان بود. محل محبوب این شاهزاده قدرتمند برای شکار منطقه‌ای بود به نام قمیشلو که ظل‌السطان این منطقه را شکارگاه اختصاصی خود اعلام و چرای دام‌ها را در آن ممنوع کرد.

ظل السلطان در منطقه‌ی قرق شده‌ی شکارش قلعه‌ای هم ساخت که امروز جزو جاذبه‌های منطقه است. این قلعه که در حاشیه‌ی باتلاق‌های پوشیده از نیزار ساخته شده بود، قمیشلو نامیده شد که به معنای قلعه در حاشیه‌ی نیزار است. شکارگاه هم به پیروی از قلعه، قمیشلو نام گرفت. دو قلعه تاریخی دیگر به نام های قلعه‌ی شاه ماهور و یاور در این منطقه وجود دارند.

۵۴ سال پیش کانون صید و شکار کشور، حدود ۴۰ هزار هکتار از زمین های منطقه قمیشلو را از شاهزادگان خاندان قاجار خریداری کرد و این منطقه را منطقه‌ی حفاظت‌شده اعلام کرد. هفت سال بعد این محوطه ۴۰ هزار هکتاری به پناهگاه حیات‌وحش تبدیل و شکار در آن ممنوع اعلام شد. در دهه‌ی هفتاد شمسی، حدود ۵۰ هزار هکتار به محوطه‌ی پارک ملی قمیشلو اضافه و نقشه و محدوده‌ی دقیقی برای آن تعیین شد.

موقعیت جغرافیایی منطقه حفاظت‌شده قمیشلو

قمیشلو ، پناهگاه گونه‌های مختلف جانوریقمیشلو ، پناهگاه گونه‌های مختلف جانوری

پناهگاه حیات‌وحش قمیشلو در ۴۵ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد. شهرهای نزدیک به پارک ملی، نجف‌آباد و خمینی‌شهر، اصفهان و شاهین شهر هستند. اما نزدیک‌ترین شهر به آن تیران است. در قمیشلو دشت‌ها که محل اصلی تغذیه جانوران دشت‌زی هستند در میان کوه‌ها قرار دارند، به‌طوری‌که ادامه مطلب...

خرید بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی و رزرو هتل خارجی و رزرو هتل داخلی به سایت سفرزون مراجعه کنید.


/ 0 نظر / 55 بازدید