خانه آقازاده ؛ راز زیبای یزد

خانه‌های سنتی ایران هرکدام دارای زیبایی بخصوص خود هستند. کشور ما به‌خاطر داشتن اقلیم‌های گوناگون از دیرباز دارای معماری مسکونی گوناگونی نیز بوده است. به‌دلیل قرارگیری اکثر مساحت ایران در نواحی کویری با آب‌وهوای گرم و خشک شاهد وجود خانه‌های تاریخی مختلف در شهرهای کویری هستیم که نشان‌دهنده پیشرو بودن معماران ایران در ساخت خانه‌هایی زیبا و در عین حال کاملا کاربردی و منطبق با محیط هستند. یکی از شهرهای کویری زیبای کشور شهر ابرکوه در استان یزد است که تعداد زیادی منزل تاریخی با معماری حیرت‌انگیز را در خودش جای داده است. یکی از این منازل قدیمی خانه آقازاده نام دارد که قصد داریم گشتی درون آن بزنیم. با مجله گردشگری سفرزون همراه باشید تا با این بنای دیدنی بیشتر آشنا شویم.

خانه آقازاده کجاست و چه زمانی ساخته شده است

Untitled-6-1.jpgخانه آقازاده ، بنای خاص ابرکوه یزد

ابرکوه یا ابرقو شهری است که برای دیدن این خانه باید به آن‌جا بروید. این شهر توریستی و باستانی در جنوب غربی شهرستان تفت و استان یزد واقع شده و ۱۵۴ کیلومتر با شهر یزد فاصله دارد. با حدود دو ساعت رانندگی از یزد و در بدو رسیدن به ابرکوه مطمئنا بنایی مرتفع و خاص از دور توجه شما را جلب خواهد کرد.

این سازه مرتفع بادگیر دوطبقه خانه آقازاده است! خانه‌ای که به دوره‌ی قاجاریه تعلق دارد و برای سیدحسین ابرقویی که یکی از ثروتمندان این ناحیه بوده ساخته شده است. شهرت اصلی این خانه تاریخی بادگیر خاص و مرتفع آن است که باعث شده تصویرش بر روی محصولات گوناگون و حتی اسکناس چاپ شود.

تماشای یک بنای زیبا و قدیمی

با ثبت این خانه در سال ۱۳۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران و نیز انجام تعمیرات و مرمت تحت عنوان پروژه‌ی پردیسان، امروزه خانه‌ی آقازاده از وضعیتی مناسب و قابل قبول برخوردار است. این خانه‌ی تاریخی امروزه در کنار خانه‌ی موسوی، خانه سیدعلی آقا و خندق تاریخی شهر ابرکوه مجموعه‌ای بنام پردیس ابرکوه را شکل داده‌اند و هرکدام از بناهای نام برده شده کاربری گردشگری خاصی به‌خود گرفته‌اند.

با واگذاری خانه آقازاده به بخش خصوصی در حال حاضر به عنوان رستوران، کافی‌شاپ و آشپزخانه با ظرفیت ۲۰۰۰ پرس غذا در روز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه بر تماشای معماری زیبای آن وعده‌ای غذای خوشمزه نیز در این محیط استثنایی میل کنند. علاوه بر این در خانه آقازاده رویدادهای فرهنگی با محوریت ارائه غذاها، آیین‌ها و رسومات بومی و محلی شهر تاریخی ابرکوه برگزار می‌گردد. برای رسیدن به خانه آقازاده به محله دروازه و از آن‌جا به میدان ابرقو بروید، هرچند اگر تنها بادگیر مرتفع این بنا را دنبال کنید می‌توانید خود را به آن برسانید!

معماری خانه آقازاده

خشت ، جزئی جدایی‌ناپذیر از بناهای کویری ایرانخشت ، جزئی جدایی‌ناپذیر از بناهای کویری ایران

این خانه زیبا با ۸۲۰ متر مربع مساحت و ۵۲۸ متر زیربنا با معماری کویری و سنتی ایرانی و با خشت و آجر ساخته شده است. به‌طور کلی خشت جزئی جدایی‌ناپذیر از بناهای کویری ایران است. مردمان منطقه یزد از زمان‌های قدیم با ساخت دیوارهای قطور خشتی از آن بعنوان عایقی حرارتی و برودتی استفاده می‌کرده‌اند.

این دیوارها برخلاف دیوارهای آجری که در تابستان و زمستان غیرقابل تحمل می‌شوند، دمای هوای درون را به‌طور مطبوعی حفظ می‌کنند. در حقیقت خشت خام و گل دارای ظرفیت بالای حرارتی هستند و پیشینیان ما بوسیله تجربه به این موضوع پی برده و آن را بعنوان هسته اصلی معماری کویری به‌کار برده‌اند. حال پس از آشنایی با شالوده‌ی بنا، به نمای آن می‌پردازیم.

خانه آقازاده دارای نمای خارجی ساده و به‌دور از تزئینات اضافی است، اما آنچه در این خانه و سایر خانه‌های کویری جلب توجه می‌کند ادامه مطلب...

 خرید بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی و رزرو هتل خارجی و رزرو هتل داخلی به سایت سفرزون مراجعه کنید./ 0 نظر / 67 بازدید