خانه تاریخی داروغه ، معماری نمونه قاجاری

سفر به مشهد علاوه بر زیارت ، نام جاذبه‌های تفریحی بسیاری را در ذهن شما زنده می‌کند. در سال‌های اخیر این مراکز تفریحی بیشتر شده و یکی از قطب‌های مهم گردشگری ایران برای تجربه‌ی تفریحات متنوع است. اما از آثار تاریخی مشهد چه می‌دانید؟ با گشت و گذار در کوچه پس کوچه‌های مشهد و به ویژه در بافت‌های قدیمی‌تر شهر، ساختمان‌‌ها و بناهای قدیمی و تاریخی کم‌کم در مقابلتان پدیدار می‌شوند. خانه تاریخی داروغه یکی از این جاذبه‌های تاریخی است که سفرزون دیدن آن را به شما پیشنهاد می‌کند. با مجله گردشگری سفرزون همراه باشید.

خانه تاریخی داروغه ، سرآمد جاذبه‌های تاریخی مشهد

خانه تاریخی داروغهخانه تاریخی داروغه / عکس از مهدی بی باک

شاید بتوان گفت متفاوت‌ترین جاذبه‌ای که در مشهد می‌بینید خانه تاریخی داروغه است. بنایی که ظاهر متفاوتش آن را به یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران تبدیل کرده است. اگر نام این خانه تا به حال به گوشتان نخورده‌است با این مطلب همراه شوید تا اطلاعات کامل‌تری از آن به دست آورید.

در مسیر خانه تاریخی

%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%878.jpg

%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%876.jpg

%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%873.jpg

خیابان نواب صفوی یکی از خیابان‌های قدیمی و معروف شهر مقدس مشهد است. با ورود به راسته حوض مسگران و در کوچه‌ی داروغه سه خانه‌ی تاریخی متفاوت از ورای ساختمان‌های معمولی و کلیشه‌ای سربرمی‌آورد. بنایی که قدمتش به دوره‌ی قاجار برمی‌گردد و با وجود آسیب‌های شدیدی که در طول زمان دیده است، هنوز یکی از زیباترین خانه‌‌های تاریخی مشهد و ایران است. نقشه‌های تاریخی نشان می‌دهد که این سه خانه در گذشته به هم متصل بوده‌اند.

روایت آجرهای بنای قاجاری

در پس هر خانه‌ی قدیمی، تاریخی از یک دوره‌ی مهم زندگی در ایران نهفته است. هر خشت از خانه‌ی تاریخی داروغه داستانی افسانه‌ای را روایت می‌کند. داروغه کلمه‌ای از فارسی قدیمی است که در گذشته به افرادی با رده‌های حکومتی بالا داده می‌شد. این کلمه ابتدا در آذربایجان رواج داشت و سپس به لقبی معمول و پر استفاده تبدیل شد. پس از مدتی والی هر شهر را داروغه نامیدند و این اصطلاح به خوبی در ادبیات درباری جایگاه خود را پیدا کرد.

خانه تاریخی داروغهعکس از روشنک کوشیار

خانه‌ی داروغه همانطور که از اسمش پیداست محلی برای سکونت داروغه یا والی شهر مشهد در زمان قاجار بود. اگرچه مساحت این خانه در میان برج‌ها و ساختمان‌های نوسازی شده‌ی اطرافش بسیار کوچک‌تر است، اما در گذشته بهترین خانه در شهر به حساب می‌آمد. خانه‌ای که محمد یوسف خان هراتی ، داروغه‌ی شهر، در اواخر دوران حکومت قاجار برای آسایش خود به معماران روسی سفارش داد با بهترین طراحی ساخته شد و به یکی از بناهای ماندگار در تاریخ مشهد تبدیل شد.

معماری در خدمت فرهنگ

روشنک-کوشیار1عکس از روشنک کوشیار

شاید خانه تاریخی داروغه را بتوان آخرین بازمانده‌ی معماری قاجار در شهر دانست. اگرچه این بنا به دست معماران روس ساخته شده ، اما رگه‌هایی از معماری ایرانی را هم می‌توان در آن دید. نقشه‌ی کلی ساختمان مانند دیگر خانه‌های قدیمی ایرانی است. پس از ورود به خانه با حیاط جلوی ساختمان مواجه می‌شوید که مرکز آن حوض ( به عنوان عضو اصلی خانه‌های قدیم ایران) و چهار باغچه‌ی کوچک در اطراف (که نماد زندگی و سبزی در حیاط بناهای قدیمی است) دیده می‌شود.

ساختمان اصلی روبه روی در ورودی قرار گرفته و با دوردیف پله از گوشه‌ها به طبقه‌ی بالایی متصل است. تنها بنای قدیمی که ادامه مطلب...

خرید بلیط هواپیما خارجی و بلیط هواپیما داخلی و رزرو هتل خارجی و رزرو هتل داخلی به سایت سفرزون مراجعه کنید./ 0 نظر / 53 بازدید