زیارتگاه چک‌ چک یزد، آخرین پناهگاه نیک‌بانوی ایران

در حدود ۷۰ کیلومتری شهر یزد و ۴۳ کیلومتری شرق «اردکان»، «چک‌ چک»، مهم‌ترین زیارتگاه زرتشتیان قرار دارد. جایی‌که زرتشتیان اعتقاد دارند کوه به ندای «نیک‌بانو»، دختر پاکدامن یزگرد سوم که گفت: «مرا چون مادری مهربان در آغوش خود بگیر و از دست دشمنانم برهان»، پاسخ داد و او را از تعرض اعراب نجات داد. زیارتگاهی که در آن آبِ چشمه‌ی کوه، آرام‌آرام و چک‌ چک روان است و آتش مقدس همیشه روشن است. چک‌ چک یزد در دامنه‌‌ی سنگلاخ کوه، جاخوش کرده و اطرافش خانه‌هایی برای اقامت زائرانی که به آن‌جا می‌روند، ساخته شده، اما اکثر این خانه‌ها تنها برای استفاده‌ی زرتشتیان است و به توریست‌ها سرویس داده نمی‌شود. اگر به یزد می‌روید، باید از جاده‌ی اردکان به یزد، در مسیر انحرافی وارد جاده‌ی چک‌ چک شوید. با مجله گردشگری سفرزون همراه باشید.

زیارتگاه چک‌ چک یزد از جاهای دیدنی یزد

چک‌ چک یزد | زیارتگاه زرتشتیانچک‌ چک یزد | زیارتگاه زرتشتیان

چک‌ چک از نام قطره‌های چشمه‌ای گرفته شده که به آرامی در غار کوچکی در دل کوه روان است. این قطره‌ها برای زرتشتیان نمادی از اشک‌های نیک‌بانو‌ست؛ از آن روز که او در شکاف کوه پنهان شد، این قطره‌ها جاری‌ست. همه ساله در روز «۲۴ خرداد»، در سالروز پناه بردن نیک‌بانو به کوه، زرتشتیان از سراسر جهان گرد هم می‌آیند. زرتشتیان پس از پوشیدن لباس‌های سپید، زیارت خود را آغاز می‌کنند؛ زیارتی که بی شباهت به مراسم«حج» مسلمانان نیست. برای ادای احترام به زیارتگاه زرتشتیان در هنگام ورود باید کفش‌های‌تان را از پا درآورید و کلاهی سفید برسر بگذارید. خود «موبدان» ماسکی به صورت می‌گذارند تا آتش مقدس و چشمه‌ی چک‌ چک یزد را از هرنوع آلودگی انسان پاکیزه نگه دارند.

نام‌گذاری چک‌ چک

چک‌ چک یزدچک‌ چک یزد

در «آیین مهر»، «پیر» به آخرین مرحله‌ی عرفان گفته می‌شود. ۶ پیر در یزد وجود دارند که محل‌های مخفی شدن دخترها یا نزدیکان آخرین پادشاه «سلسله‌ی ساسانیان»، «یزدگرد سوم» بوده‌اند. آن‌ها در حمله‌ی «تازیان» به ایران، برای فرار از دشمن به کوه و دشت پناه بردند. زرتشتیان این محل‌ها را مقدس و نمادی ادامه مطلب...

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو تورهای سفرزون به سایت سفرزون مراجعه کنید.


/ 0 نظر / 99 بازدید